Forma-1 / Motorsport

Kanadai Nagydíj: add már, uram az esőt!

A Circuit Gilles Villeneuve versenypályán egy kör 4,361 km, a verseny pedig 70 körös szokott lenni. Az 1967-es világkiállítás területére, a szépséges Notre Dame szigetre pálya igazi különlegesség, ahol egy betonfalakkal övezett, az utcai és épített versenypályák jellemzőit ötvöző aszfaltcsíkot alakítottak ki.

""

Az évek során szinte alig változtattak rajta, mindössze boxait és a fiatal Riccardo Paletti 1982-es halála miatt rossz emlékű rajtrácsát helyezték át a pálya egy másik szakaszára.

Klausztrofóbiásoknak nem ajánlott
A versenyzőkben időnként klausztrofóbiás érzéseket keltő, túlontúl sík pálya a fékek, célegyenesét megelőző jobb-bal síkánja pedig a bátorság próbája. Utóbbi főleg a centiméterekre húzódó betonfal miatt.

""

A pálya névadója, Gilles Villeneuve nyerte itt a legelső versenyt, a Forma-1-ben tizennyolc évvel később bemutatkozó fia, Jacques legjobb eredménye azonban az 1996-ban Damon Hill mögött elért második hely lett csak. A pálya viszont többeknek is nagyon kedves a valaha volt Forma-1-es mezőnyben, hiszen itt aratta egyetlen győzelmét 1994-ben Jean Alesi, míg Michael Schumacher hét alkalommal is nyerni tudott karrierje során, ezzel kapcsolatban szinte borítékolható, hogy nem most jön a nyolcadik siker.

""

A horrorkanyar
Valakinek nem éppen kellemes emlékei fűződnek a pályához. A Casino-kanyar Nigel Mansell kínos pillanatára emlékeztet, aki váltóhiba miatt az utolsó körben vesztette el a biztosnak hitt győzelmet. Robert Kubica pedig 2007-ben szenvedett balesetet, ezután erős kétségek támadtak a pálya biztonsága felől, ám egyéb lehetőség híján helye továbbra is biztosnak tűnik a versenynaptárban.

Kubica balesetének videója:

Az elmúlt évben az őrült Kanadai Nagydíj Jenson Button sikerét hozta, a brit pilóta az utolsó körben előzte meg Sebastian Vettelt. A futamot a 25. körben az ítéletidő miatt leintették, és egy laza, két órás szünet után folytatták. Az első rajtkockából induló Vettel végig vezetett, de az utolsó körben hibázott, így Button lett a befutó. A Safety Car háromszor tett látogatást a pályán az esős versenyen.

""

Honlapunkon természetesen élőben követhetitek a Kanadai Nagydíj összes eseményét, a szabadedzésektől a futamig!